Optimalizace prádelny PeLiM Liptovský Mikuláš

PeLIMPrádelna PeLiM z Liptovského Mikuláše je středně velká prádelna na Slovensku. Prádelna je vybavena vsádkovými 140 kg pračkami a většina praného prádla je z hotelů a penzionů v Tatrách a okolí.  Prádelna procházela kompletní výměnou pracích technologií a jednou z klíčových otázek bylo, zda se pustit do rekonstrukce 40 let staré a neefektivní kotelny a nadále používat páru nebo přejít na řešení ohřevu bez použití páry

Řešení Professional support:

Po celkové analýze provozu prádelny, možností nového strojního vybavení byl připraven technický projekt prádelny a technických rozvodů. Jako nejekonomičtější řešení bylo doporučeno upravení provozu na bez-parní provoz s externím ohřevem a zrušení parní kotelny/paro-kondenzátového hospodářství. 

Modernizace provozu se sestává z následujících hlavních technologických celků pro optimalizaci spotřeby energií:

 • Výměníkový systém voda-voda pro využití energie teplé odpadní vody ze vsádkových praček.
 • Výměníkový systém vzduch-voda pro využití energie horkého odpadního vzduchu ze žehlících linek.
 • Systém ohřevu technologické vody pro vsádkové pračky pomocí teplovodního kotle na takovou teplotu, aby v pračkách již nebyl potřebný parní ani elektrický ohřev lázně (využitím rekuperaci tepla se voda ohřeje na 55°C a následně je ohřáta v teplovodním plynovém kotli na 75°C).
 • Kompletní odstavení staré parní kotelny a paro-kondenzátního hospodářství.

Následně byly nastaveny a optimalizovány veškeré prací programy v prádelně tak, aby se maximalizovaly úspory a zároveň se dosáhlo vysoké kvality praní.

Nastavená technologie je založena na nízkoteplotním jednolázňovém praní s teplotou praní do 60°C.

Dosažené výsledky:

 • Pokles spotřeby zemního plynu o 48%.
 • Celková měrná spotřeba plynu v sekci praní 0,09 Nm3/kg prádla.
 • Úspora mzdových a servisních nákladů díky odstavení parní kotelny.
 • Celková délka pracího programu včetně technických časů (napouštění a ohřev) je pouze 30 minut.

  Pro ověření kvality praní byly provedeny nezávislé testy TZÚ Brno, které potvrdily vynikající parametry praní. Výsledky potvrzují, že není třeba mít obavy z kvality praní při přechodu na bez-parní provoz, pokud se celý prací proces správně nastaví.

  • Základní stupeň bělosti: 91,1
  • Stupeň bělosti: 154,5
  • Ztráta pevnosti: 8%

  Prádelna PeLiM, Liptovský Mikuláš se po této modernizaci stala jednou z nejmodernějších, nejproduktivnějších a k životnímu prostředí nejšetrnějších středních prádelen na Slovensku. Jedná se o prádelnu s nejnižší měrnou spotřebou plynu ve své kategorii (prádelny s velkými vsádkovými pračkami) v rámci České a Slovenské Republiky ze stovek prádelen, které jsme měli možnost posuzovat.

  vizualizace systému

  Vizualizace systému. Ohřev vody pomocí energie teplé odpadní vody a horké odpadní vzdušiny na 55°C. Dohřev pomocí průmyslového teplovodního kotle na 75°C. Praní na 60°C bez nutnosti topení praček párou nebo el. energii.

  Fotografie z instalace

  Výměník voda-voda
  Výměník voda-voda

   

  Výměník vzduch -voda
  Výměník vzduch - voda

   

  instalace plynového kotle
  Instalace plynového kotle

   

  Máte zájem o naše výrobky a řešení?
  Neváhejte a kontaktujte nás